Вітаю Вас Гість | RSS

Неділя, 22.12.2024, 06:24



Меню сайту
Розкажіть про сайт друзям:
Пошук
Календар
«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0




Наші партнери:
PEGAS Touristik

Наша кнопка:

ЗТБ


Дністер повен таємниць.


  Територія Заліщицького району почала залюднюватися доволі давно. Ще в епоху палеоліту почав заселятися наш край. Ріка Дністер відома нам з грецьких та римських джерел. Так, греки називали її Тірас ( «швидкий») V століття (Геродот), а римляни ж іменували Данастром ( Амміан Марцеллін). Перші люди прийшли сюди з територій сучасної Молдови, Туреччини. 
  Археологічні знахідки Заліщицького районного краєзнавчого музею дають нам змогу простежити період заселення нашого краю. Стоянки первісних людей на Дністрі у Заліщицькому районі знайдено в Заліщиках.
  Поселення трипільців (IV-III тис. років до н.е.) у Заліщиках досліджували Юрій Полянський та Олег Кандиба-Ольжич. Крім того, в районі міста Заліщики та сусіднього села Добровляни свої археологічні розвідки в різний період проводили О.С. Тур., Палагнюк В.Д., Ю. М. Малєєв, Олійник В.І., Ільчишин В.В. За результатами досліджень були знайдені крем'яні та кам'яні сокири, крем'яні пластини часів трипілля, уламки посуду трипільської та давньоруської культур крім того, цікавими є знайдені хрести-енколпіони. Важливим для дослідників був 2005 рік, коли об'єднана археологічна експедиція начальником якої був В.І. Олійник обстежила багатошарове поселення в урочищі Ущилівка. Тут були знайдено скупчення кам'яних плит поставлених на ребро – тут містилося наземне житло, що відносилося до ґава-голіградської культури. Також викопано частину горщика і фрагмент печі для просушування зерна. У 2006 році Південно-Тернопільська археологічна експедиція(начальник В.І. Олійник) відкрила трипільське поселення в Заліщиках поблизу шосейного моста.
  Долина Дністра у межах району також була заселена з давніх часів, про що переконуємося переглядаючи експонати з археології у краєзнавчому музеї. Так, проводячи розкопки у Богданівці (Синьків) у 1987 році київський археолог, уродженець нашого міста знайшов кераміку трипільської, ґава-голіградської та ремісничі вироби давньоруської культур. Саме у Синькові був знайдений бронзовий гальштадський меч, що датується IX століттям до н.е., що є першою знахідкою такого типу давньої зброї на Тернопіллі.
  У селі Зозулинці, що теж розташовується на Дністрі в різні часи проводили розвідки такі дослідники як: О.С. Тур, В.І. Олійник, Ю.М. Малєєв, М.Я. Кіндрат. Починаючи з 1966-1982 рр., 1992р. тут було знайдено предмети трипільської та скіфської культур. Це насамперед крем'яні пластини часів трипілля, предмети скіфського кургану, бронзовий кельт тощо.
  Цікавими знахідками збагатився краєзнавчий музей із села Городок. Тут у різні часи було знайдено 2 дворучних меча, датованих XIV  та  XVII ст.. У Городку проводили розвідки Олійник В.І., Добрянський В.К., Артюх В.С. у період з 1982, 1989-90, 1994 рр. Саме в цій місцевості, котра колись була містечком. Тут були знайдені артефакти трипільської, ґава-голіградської, черняхівської та давньоруської культур. Звідси у музей потрапили кераміка трипільського часу, грузило, наконечник стріли, фібула.
  Доволі ґрунтовно були досліджені поселення у Зеленому Гаї. Тут розвідки проводили Василів Д.Я., Тур О.С., Дубецький І.Д., в період з 1965-70, 2002 році. В цій місцевості були знайдені предмети трипільської, комарівської, ґава-голіградської, давньоруської культур – бронзова підвіска, уламки скляних кручених браслетів, крем'яні сокири, залізоробні шлаки. Наявність останніх, дає підставу за твердженням археолога В.І. Олійника говорити про існування на поселенні місцевого виробництва заліза. 
  У сусідньому селі Печорна розвідки проводилися О.С. Туром та В.І. Олійником у період 1965-1970 рр., 1996 р. Тут знайдено крем'яні і кам'яні сокири, крем'яні пластини, фрагменти посуду трипільського часу, фрагменти люльок періоду середньовіччя.
  Розвідки в Іване-Золотому котрі проводили В.Д. Палагнюк, В.І. Олійник, Ю.М. Малєєв у 1980, 1991 рр. збагатили фонди музею артефактами трипільського часу – бронзова шпилька, крем'яні і кам'яні сокири, крем'яні пластини, що свідчить про заселення цих земель ще в період енеоліту.
  В Устечку археологом В.І. Олійником теж були виявлені старожитності трипільського та пізньофеодального часу. Це  крем'яні пластини, фрагменти посуду трипільського, а також пізньофеодального часу.
  Отже, провівши невеличкий екскурс у історію археологічних досліджень поселень Заліщанщини на Дністрі робимо висновок, що всі вони були заселені у сиву давнину. Ріка стала для поселенців і транспортною артерією і можливістю вести торгівлю з кочовими племенами. Археологічні знахідки показують нам, що життя на Дністрі було започатковано у період палеоліту і продовжує існувати й сьогодні.


 
                                                                                                                                                                                        Автор, Віталій КАСПРУК  директор Заліщицького районного краєзнавчого музею