Вітаю Вас Гість | RSS

Неділя, 22.12.2024, 16:59



Меню сайту
Категорії розділу
Одноденні маршрути [1]
Дводенні маршрути [1]
Сплави [9]
Тематичні тури [1]
Ваші маршрути [1]
Заліщицький район туристичний [3]
Сільський зелений туризм [1]
Відпочинок у Капатах [0]
Відпочинок на морі [2]
Спелеотуризм [1]
Урочище "Червоне" [1]
Туристичні об'єкти [0]
Тури Україною [2]
Розкажіть про сайт друзям:
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0




Наші партнери:
PEGAS Touristik

Наша кнопка:

ЗТБ


Пропозиції


Головна » Статті » Спелеотуризм

Печери Тернопільщини.
Сплави річкою Дністер та Серет поєднуємо з відвідуванням печер в наших комбінованих турах. Екскурсії, супровід, трансфери, послуги екскурсовода.
Печера КРИШТАЛЕВА
            Перша згадка про печеру Кришталеву, що в селі Кривче Борщівського району, датується далеким 1721 роком. Історія її вивчення не завжди була щасливою. У 60-ті роки минулого століття вчені Академії Наук України знайшли в печері скелет людини. І хоч знахідка була овіяна багатьма легендами, дослідники встановили особу жертви. Мешканець села Кривче Карпо Музика проник у підземелля для того, щоб побачити Діву Марію, образ якої не раз бачили селяни над скелями біля входу в печеру. Інші історії вказують на те, що Музика втікав із австрійської армії та переховувався у печері. Утім достеменно відомо те, що він проник у печеру із звичайною свічкою, заблудився, вичерпав запас світла та загинув один в абсолютній тиші та темряві без їжі, без води.
 
                Після Першої світової війни вхід до печери Кришталевої був завалений, лише у 1930-тих роках її почали досліджувати польські науковці. У ті часи, вона стала однією з найпопулярніших екскурсійних печер Польщі. Та через десяток років вхід до неї підірвали енкаведисти аби там не змогли ховатися борці за незалежність України. 
Сьогодні Кришталева, за винятком хіба що печери Вертеби, є найбільш дослідженою та пристосованою для масового туризму. Загальна протяжність розвіданих ходів становить 23 км, а електрифікований екскурсійний маршрут - 2800 метрів. За незвичайну красу Кришталеву називають підземною перлиною Поділля.
 
Спочатку склепіння та стіни печери миготять кристалами темно-коричневого гіпсу, відшліфованими водами древнього Сарматського моря. Далі хід розширюється. І в коридорі Див з'являються перші… дива. Складається враження, що все навколо покрито інеєм, фантастичним пальмовим гіллям, листям папороті і бурштином. У залі Скель знайти зручну для проходу стежину стає важче - бачимо нагромадження кам'яних глиб, хаотично розташованих кам'яних пірамід. У Зоологічному залі вас чекають незвичні зображення дельфіна, сови, миші, орла та інших істот. Підземний світ постійно балансує між реальністю і казкою.
 
              Грот Кам'яних Сліз, лабіринт Кам'яних Квітів, зали: Буйвола, Завалів, Втрачених сподівань, Дружби, (є навіть Преси!) - це лише деякі "етапи" підземних маршрутів Кришталевої, кожний з яких - неповторний і має свою історію.
 
                 Печера "Кришталева" - пам'ятка природи Державного значення, частина якої дозволена для використання в рекреаційних, пізнавальних і спелеоспортивних цілях. І, звичайно, цьому сприяє особливий мікроклімат: з постійною температурою +10,2 та відносною вологістю від 90 до 100% .
 
Вертеба
                     Немає сумнівів, що через рік-другий печера Вертеба стане відомою всьому світу. Завдяки талановитому і невтомному вченому, спелеологу Михайлові Сохацькому тут створений чи не перший на планеті музей у печері - музей археології, музей трипільської культури, музей епохи неоліту. Справа в тому, що за кількістю і багатством знахідок предметів матеріальної культури різних епох Вертеба не має рівних серед інших печер світу. Саме тому археологи називають її Наддністрянською Помпеєю.
 
                           Перше детальне обстеження Вертеби здійснив у 1876-му році археолог А.Кіркор, а продовжив його у 1890-му член антропологічної комісії Краківської академії наук Г.Осовський. Він, зокрема, знайшов 25 скелетів людей, які загинули під завалом кілька тисяч років тому, а біля них - численні речі побутового та ритуального вжитку. Кількість та наукова цінність знахідок викликали справжній фурор серед археологів, відтак їх почали вивозити до музеїв Варшави, Кракова і Відня. За деякими даними тільки у 1904 році до Краківської академії було відправлено близько сорока скринь з історичним вантажем.
 
                        Однак Вертеба і до наших днів не збідніла на непідвладні часові сюрпризи, в чому не раз переконувалися члени археологічної експедиції, очолюваної директором Борщівського краєзнавчого музею Михайлом Сохацьким. Починаючи з 1996-го року неодноразово знаходили під її склепінням цілі розсипи керамічних уламків та виробів з міді і кістки. А в 2002 році вдалося відкрити цілісний скульптурний шар, що надихнуло Михайла Сохацького на створення у печері своєрідного музею.
 
                     Екскурсійний електрифікований маршрут з оглядом археологічних розкопок, пам'яток історії, яким тисячі років, кількох діорам становить півтора кілометра. Півтора кілометра незабутніх вражень!
 
Оптимістична
 
                  Якщо ви любите гострі відчуття, бажаєте побачити щось таємниче, невідоме, то, звичайно, у супроводі досвідченого спелеолога зможете зробити мандрівку в одвічне царство темряви і спокою, куди майже не ступала нога людини. Почнемо з найбільшої в Європі печери - "Оптимістичної".
 
                     Печера Оптимістична на Придністровському Поділлі була відкрита лише у 1966 році. Історія цього відкриття така.
                                На початок 60-х років припадає інтенсивний розвиток спелеологічного руху в Україні. Спелеологи різних міст почали досліджувати відомі і доступні печери, шукати втрачені під час другої світової війни входи, знову відкривати печери, про які вже згадувалося в літературі. У квітні 1965 року група спелеологів наткнулася на сліди існування великої невідомої порожнини. Невелике джерело, яке зникало під землею на дні карстової заглибини в лісі поблизу с. Королівка Борщівського району, вело вглиб великого гіпсового масиву. Сильна тяга повітря із щілини над джерелом свідчила про наявність в гірських породах великих порожнин. Увійти в печеру вдалося лише через рік. Після двох днів розкопок 8 травня 1966 року о 14:00 група під керівництвом Мирона Савчина вперше проникли в невідому печеру і пройшла її ходами перші сотні метрів. Назвали її "Оптимістична".
 
                   З цього часу почалася регулярна розвідка, першопроходження і картування печери експедиціями. Дослідження продовжуються й донині.
Печера не обводнена. Є декілька невеликих озер з більш-менш стабільним рівнем води. Найбільше з них - "Aqua vitae" з площею поверхні 82 кв.м.
 
                              З 1967 року у львівських та тернопільських експедиціях, крім українських спелеологів, в печері "Оптимістична" працювали спелеологи багатьох країн: Болгарії, Польщі, Угорщини, Словаччини, Німеччини, Франції, Англії, Росії та Білорусії.
 
                                    Печера "Оптимістична" (довжина розвіданих ходів становить 230 км) занесена в книгу рекордів Гінесса як найбільша у світі гіпсова лабіринтова печера і як друга в світі серед вапнякових. Утім, якщо буде знайдено сполучення з печерою Озерна, що, вважають вчені, цілком імовірно, то Тернопільщина матиме найбільшу в світі печеру.
 
                                     Печера "Оптимістична" - є пам'яткою природи державного значення та має заповідний режим. Вона не розрахована на масові екскурсії і сьогодні доступна лише експедиціям кваліфікованих спелеологів, які продовжують вивчення лабіринтової системи.
 
Озерна
 
                        За кілька кілометрів від Оптимістичної, поблизу села Стрілківці, у глибинах землі знаходиться ще одна з найбільших гіпсових печер світу - Озерна. ЇЇ лабіринти ваблять особливою красою, про що говорять самі назви: зали Кристал, Зимова казка, Альпи, Хід чорних тюльпанів, Галерея Велетнів, Великі білі галереї, Газовий та Готичний комин, озера - Неждане, Капітана Немо.
 
                            До 40-х років ХХ століття ніхто не здогадувався про існування гігантського підземного лабіринту порожнин печери Озерна на околиці села Королівка Борщівського району. Місце сучасного входу наприкінці позаминулого століття було схоже на заболочену вирву і називалося Попівська яма. Під час другої світової війни деякі із місцевих жителів знайшли притулок в порожнинах печери, де прожили понад півтора року.
 
                 На початку 60-х років минулого століття тернопільська секція спелеологів на чолі з В.О.Радзієвським, проводячи розвідку карстового району та беручи до уваги розповіді місцевих жителів, знайшли вхід у раніше невідомі лабіринти Озерна. Вхід у печеру був важкодоступним, оскільки він періодично замивався.
 
                 Спелеологи проходили перші кілометри печери, з'явилися карти Ближнього району. Пізніше були відкриті райони: Дальній, Жовтневий, Зимова казка тощо. В печері було знайдено масу унікальних карстових форм: камінних труб, велетенських залів, підземних озер. Було встановлено періоди підйому та опускання рівня води в печері. Пізніше болото в привхідній частині було підірвано та встановлено вхідну трубу з драбиною для перешкоджання змиву входу в печеру. На даний час сумарна довжина лабіринтів печери становить 132 км.
 
                        Найбільшою цінністю та окрасою цієї печери, як можна здогадатися з її назви, є підводні озера. Як вам ідея поплавати на човні під землею?
 
Млинки
 
             За 11 км від міста Чорткова, на північно-східній околиці села Залісся, знаходиться печера Млинки - пам'ятка природи Державного значення. Загальна довжина її розвіданих ходів становить понад 28 км.
 
            Печера Млинки була відкрита у листопаді 1960 року. Історія походження її назви наступна. На джерелі безіменної річки в кінці 18 на початку 19 століть був побудований водяний млин, після чого річечку назвали Млиночки, а хутір, який виник поряд - Млинки. У 70-х роках хутір приєднали до села Залісся і назва "Млинки" зникла з карти. Залишилася лише пам'ять у назві печери - "Млинки".
 
                   Особливістю печери є те, що в її межах можна прокласти маршрут будь-якої категорії складності (від простого до складнішого) проходження. Крім того, у печері є красиві гіпсові кристали, сталактити і сталагміти, інші карстові форми. Відкриті нові райони: Перемога, Мирний, Новорічний, Ранковий, Лимон, Мобільний, Молдаванка...
 
                 Печера Млинки - унікальна пам'ятка природи. Вхід до печери розташований у верхній частині гіпсової кручі Скалки, над глибоким яром. Печера - є однією з найпопулярніших на Тернопіллі. Спортивно-екскурсійний маршрут, що діє тут майже сорок років, розрахований на фізично підготовлених відвідувачів при наявності відповідного спорядження.
Категорія: Спелеотуризм | Додав: shef (09.12.2013)
Переглядів: 2267 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]